Burse sociale pentru semestrul I, anul universitar 2012-2013

Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Universitatea de Vest din Timişoara şi Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca oferă 1300 de burse sociale pentru studentele masterande aflate în situaţii sociale defavorizate.

Scopul acestor burse este de a facilita accesul studentelor, care provin din familii cu posibilităţi materiale reduse, la pregătire universitară, în cadrul studiilor de masterat.

Cuantumul total al bursei este de 3000 de  lei, adică 333 de lei pe lună.

Bursele sociale se acordă studentelor masterande, conform următoarelor priorităţi şi criterii:

• studentelor masterande a căror familie nu realizează pe ultimele trei luni un venit lunar net mediu pe membru al familiei mai mare de 1100 de lei ;
  • studentelor masterande orfane de ambii părinţi, celor proveniţi din casele de copii sau plasament familial, care nu realizează venituri;
  • studentelor masterande bolnave TBC, care se află în evidenţa unităţilor medicale, celor care suferă de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbţie grave, insuficienţă renală cronică, astm bronşic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatită cronică, glaucom, miopie gravă, boli imunologice, cei infestaţi cu virusul HIV sau bolnavi de SIDA, spondilită anchilozantă sau reumatism articular acut;

Bursele vor fi acordate în anul universitar 2012-2013,  studentelor înmatriculate la studii universitare de masterat acreditate  în cadrul universităților de stat sau private din Regiunea de Nord - Est , Regiunea de Nord - VestşiRegiunea de Vest, în anul I sau II, la zi, care sunt integraliste şi nu beneficiază de bursă socială sau de alte tipuri de bursă (Erasmus, bursă de merit etc).

Dosarele se depun în perioada 17 septembrie - 12 octombrie 2012.

Bursele sunt oferite de cele trei universități, în cadrul proiectului „Reconstrucţia statutului femeii: de la discriminare la dezvoltare profesională şi egalitate de şanse" (ID 50679), cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane POSDRU 2007 – 2013.

Informaţii complete despre criteriile de acordare și actele necesare pentru obţinerea burselor sociale găsiţi în documentul ataşat aici .

Atenţie: Pe lângă actele necesare pentru întocmirea dosarului de bursă socială, vă rugăm  ataşaţi la dosar şi extras de cont semnat şi stampilat de banca emitenta, aferent unui cont asupra căruia sunteţi titular, deschis la orice bancă.

Locaţia, programul de preluare a dosarelor pentru burse sociale şi persoanele  de contact

LOCAŢIA

ADRESA

PROGRAMUL