Stagii de studiu / practică suplimentare pentru studenții doctoranzi

By | 16 iulie 2018

erasmus

Departamentul de Relații Internaționale al UAIC informează că există posibilitatea de a fi finanțate cateva stagii de studiu / practică suplimentare pentru studenții doctoranzi ai facultății.

Stagiile Erasmus+ pot avea o durata de minimum 2 luni (pentru practică) / minimum 3 luni (pentru studiu) și maximum 12 luni / ciclu de studiu; stagiile de studiu pot avea loc într-o universitate, iar cele de practică se pot desfășura fie în universități, fie în orice alt tip de instituție publică sau privată, cu excepția celor ce țin direct de Uniunea Europeana.

Studenții doctoranzi pot beneficia de un stagiu internațional de 2 – 3 luni în perioada august – decembrie 2018.

Destinațiile stagiilor de practică ar putea fi chiar instituțiile organizatoare de simpozioane / conferințe/ congrese importante în domeniu, la care ar putea participa astfel doctoranzii nostri.

Detalii legate de grantul Erasmus+ și formalitățile administrative de urmat pot fi solicitate oricărui membru al echipei Erasmus+ (erasmus@uaic.ro), inclusiv printr-o vizită la Departamentul de Relații Internationale, coordonat de

Ioana Andreea SERAFINCEANU
Head of the International Relations Office