Organizarea admiterii la master septembrie 2017

Număr locuri libere pentru admiterea la master septembrie 2017:

• pentru cetatenii romani, cu domiciliul in Romania: 69 de locuri la buget, 20 de locuri cu taxa;
  • pentru romanii de pretutindeni: 2 locuri la buget, cu bursa, 10 locuri buget, fara bursa, 1 loc la taxa;
  • pentru extensiunea de la Balti: 21 de locuri buget, cu bursa.

Perioada admiterii:

7 – 8 septembrie orele 9-16
9 septembrie orele 9 – 13:
înscrierea candidaților (Interviul în momentul înscrierii*);
Laborator Fizica Plasmei, etaj I, corp A;
11 septembrie: selecția candidaților și afișarea rezultatelor;
12 – 14 septembrie orele 9-14: confirmarea locului pentru candidații declarați admiși;
Secretariat Facultatea de Fizică.

*Pentru admiterea on-line, interviul va avea loc luni, 11 septembrie, ora 10, Laborator Plasma, et. I, corp A.

Confirmarea locului implică:

• completarea dosarului cu actele de studii în original;
  • completarea declarației pe proprie răspundere;
  • achitarea taxei de înmatriculare de 50 lei (în cazul candidaților admiși la buget) sau a avansului taxei de școlarizare pe anul universitar 2016/2017 în valoare de 500 lei (în cazul candidaților admiși pe locurile cu taxă).

Sala de înscriere: Laborator Fizica Plasmei (etajul I).

Media de admitere: 60% media examenului de licenta, 40% nota la interviu in limba de predare a programului (tematica interviului este constituita din lucrarea de licenta).

Taxă de înscriere: 150 de lei si 75 lei pentru românii de pretutindeni (din Rep. Moldova).

Locaţia Casieriei: Casieria Facultăţii de Chimie (Corpul A, amf. “Petru Bogdan”), cu specificaţia pentru admitere Facultatea de Fizică, Master.

Plata taxei se poate efectua și la BRD. În acest caz specificați urmatoarele informații: RO68BRDE240SV89534452400; cod taxă de admitere 28; cod facultate (master): 2407.

Informații despre plata taxei de înscriere pdf

Taxa de școlarizare (pentru studenții cu taxă): 3000 de lei.

Acte necesare pentru înscriere:

• Fişa de înscriere (pe care o puteti decarca in format .PDF de aici pdf )
  • Diploma de bacalaureat obţinută în România, în original, sau ATESTAT de echivalare emis de C.N.R.E.D..
  • Diploma de Licenţă obţinută în România şi Suplimentul la diplomă/Foaia matricolă, în original, sau ATESTAT de echivalare emis de C.N.R.E.D..
  • în cazul în care candidatul nu este la prima facultate la care se înscrie atunci trebuie o adeverință de la facultatea unde sunt depuse actele în original.
  • Original* + Copie a cărţii de identitate (care atestă domiciliul în România).
  • Original* + Copie a certificatului de naştere.
  • Original* + Copie a certificatului de căsătorie sau a documentului care atestă schimbarea numelui (dacă este cazul).
  • Adeverinţă medicală tip (eliberată în ultimele 6 luni, care să menţioneze starea de sănătate a candidatului (este/nu este în evidenţă cu boli cronice, şi care sunt acestea, dacă este cazul).
  • 3 fotografii tip carte de identitate.
  • Adeverinţă din care să rezulte calitatea de student cu menţionarea numărului de semestre în care s-a beneficiat de finanţare de la buget şi de bursă (dacă este cazul pentru studenții care urmează o a doua specializare).
  • Dosar plic.

(*) Se restituie candidatului după certificarea documentului în copie de către membrii comisiei.

Candidații absolvenți de studii universitare de licență de la universitățile particulare, vor prezenta, la înscriere, o dovadă a acreditării specializării absolvite (copia hotărârii de guvern din anul înmatriculării la studii).

Admiterea la Master implică susţinerea unui interviu ce are ca tematică teza de licenţă a candidatului. Interviul se desfăşoară de Luni până Vineri (17-21 iulie), din oră în oră, în intervalul 10.00-16.00.

Interviul se face în limba engleză pentru specializările la care limba de predare este engleza. Interviul se desfașoara în timpul înscrierii.

Admitere On-Line. Deschideţi Site-ul universității http://admitere.uaic.ro/ şi urmaţi instrucţiunile de admitere însemnând achitarea taxei de admitere, scanarea (fotocopierea) actelor necesare si trimiterea lor în contul creat. Informaţii suplimentare puteţi primi la Admitere.Fizica.Uaic@gmail.com.

Pot susţine interviu On-Line doar studenții Erasmus sau calificați la olimpiade și concursuri profesionale. Candidaţii trebuie sa trimită, alături de actele necesare, o cerere justificativă în acest sens. Detalii la http://admitere.uaic.ro/interviu-line-la-admiterea-la-master-pentru-studentii-erasmus-sau-calificati-la-olimpiade-si-concursuri-profesionale/

Interviul On-Line permite comunicarea audio-video în dublu sens şi utilizează platforma Google Hangouts ce implică două cerinţe: candidatul sa aibă cont de e-mail Google şi acces Internet.

Candidaţii care se înscriu On-Line dar nu se încadrează în prevederea de mai sus, vor susţine interviul Luni, 24 iulie, ora 10, Laborator Plasma, et. I, corp A.