Mobilități studențești Erasmus+

By | 14 octombrie 2020

erasmus

În conformitate cu decizia Agenției Naționale privind desfășurarea mobilităților studențești Erasmus (de studiu și de practică), ele se pot desfășura atât fizic cât și online, chiar dacă studenții călătoresc în țara gazdă sau rămân în țara de origine, astfel:

• Mobilitățile desfășurate în format fizic / virtual (online) / combinat (activități fizice combinate cu activități virtuale) sunt finanțate prin Programul Easmus pentru perioada în care studenții se află la universitatea gazdă.
  • Sunt permise mobilitățile virtuale (online) chiar dacă studenții rămân în țara de origine. În cazul acesta, studenții nu primesc finanțare din fonduri Erasmus+.
  • Perioadele de mobilitate, fie că se desfășoară în format fizic sau virtual, vor fi luate în considerare pentru recunoașterea perioadelor de studiu sau practică și echivalarea cursurilor / activităților din acordul de mobilitate.