Stagiu de practica Dubna – Federatia Rusă

By | 19 aprilie 2021

Institutul Unificat de Cercetări Nucleare (IUCN) Dubna (Rusia) intenționează să reia activitățile de practică de vară pentru studenții statelor afiliate. Comitetului Romania-IUCN a decis să deschidă sesiunea de recrutare a studenților care doresc să participe în acest an.

Studenții din anii terminali nu pot participa la aceste stagii.

Facultatea de Fizică din Iași are alocat un singur loc. Pentru a participa la selecție este necesară depunerea unui dosar in format electronic, care să conțină CV și o scrisoare de motivare (max. 1/2 pagini A4). Persoana de contact este conf. dr. Cătălin Borcia (cborcia@uaic.ro).

Cunoașterea limbii engleze este obligatorie. Pentru obținerea vizei va fi necesar un pașaport valabil minimum 3 luni. Stagiul va fi organizat în luna iulie, dacă situația epidemiologică va permite acest lucru.

Termenul limita pentru trimiterea documentelor este vineri 23 aprilie 2021, orele 16:00.

După analiza dosarelor se va desfășura un interviu online în perioada 26-28 aprilie 2021.

Amănunte despre activitatea IUCN și stagiile de practică ale studenților găsiți la adresele: