Condiții de admitere și taxe la licență septembrie 2021

• Condiţiile de admitere
    • Pentru domeniul Fizică: Media de la bacalaureat (100%)
      Criteriu de departajare a candidatilor cu aceeaşi medie: nota la proba Fizică sau Matematică/Informatica/Biologie din cadrul examenului de bacalaureat, în funcție de prima opțiune.
    • Pentru domeniul Fizică (în limba engleză): candidații trebuie să facă dovada cunoaşterii limbii engleze, folosind una din următoarele variante:
      1. prezentarea certificatului de competenţă lingvistică obținut la examenul național de bacalaureat, nivel minim B1;
      2. prezentarea rezultatului unor teste de tip Cambridge, IELTS, TOEFL;
      3. parcurgerea unui interviu în limba engleză (data și ora vor fi anunțate după primirea dosarului de înscriere).
    • Pentru domeniul Ştiinţe inginereşti aplicate: Media de la bacalaureat (100%)
      Criteriu de departajare a candidatilor cu aceeaşi medie: nota la proba Fizică sau Matematică/Informatică din cadrul examenului de bacalaureat.
    • Pentru olimpici
  • Taxă de înscriere
    • 120 lei
      Nu se percepe taxă de înscriere pentru candidații cu premii la concursuri şcolare agreate, care îşi depun actele în original la Facultatea de Fizică.
    • Plata taxei de înscriere la admitere
  • Taxă de şcolarizare pentru anul I, an universitar 2021 – 2022:
    • 3.000 lei