Conferinţa Naţională FTEM, 25 mai 2024

By | 22 mai 2024

Facultatea de Fizică organizează în data de 25 mai 2024 ediția cu numărul 53 a Conferinței naționale Fizica şi Tehnologiile Educaţionale Moderne (FTEM). Conferinta se va desfasura onsite.

Sectiunile conferintei FTEM sunt:

Didactică Preuniversitară (DPU) / Cercuri ale elevilor (CE)

Cercuri studențești (CS)

Conferinţă plenară (Sala L1)

Moderator: Ionuț Topală

9:10 – 9:50 Addressing single atoms by single-electron tunneling in silicon nanodevices: Fundamental physics for advanced electronics, Assoc. Professor Dr. Eng. Daniel Moraru (P1)

Conferinţe invitate (Sala L1)

Moderatori: Ionuț Topală, Cătălin Agheorghiesei

9:50 – 10:10 Research topics at the Research Institute of Electronics, Prof. Dr. Masakazu Kimura, Faculty of Engineering, Shizuoka University (I1)

10:10 – 10:30 Presentation of the Shizuoka University Japan, Prof. Dr. Toru Aoki, Shizuoka University (I2)

10:30 – 11:00 CERN’s 70 Years of Scientific Discoveries in Particle Physics and Beyond, Lect. Dr. Daniel Radu, Facultatea de Fizică, UAIC (I3)

Mai multe informații pot fi găsite la adresa: