Combaterea fenomenului de plagiat

In cadrul programului de pregătire universitară avansată (PPUA) este predat un curs obligatoriu intitulat Etică si integritate academică. Prin parcurgerea acestui curs, dar și prin eforturile depuse de conducătorii de doctorat care supervizeză realizarea tezei de doctorat, doctoranzii înțeleg faptul că plagiatul reprezintă utilizarea unor elemente din opera intelectuală a unui autor și prezentarea publică a acestora ca fiind elemente ale operei lor, ceea ce de fapt reprezintă un furt intelectual și, își explică de ce la finalul tezei este necesară utilizarea unui test de similitudini.

La adresa

este dat un scurt ghid de utilizare a programului TURNITIN, program recunoscut de Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare. Acest program este pus la dispoziția conducătorului de doctorat care va confirma, și asuma procentul de similitudine și, în final, absența plagiatului din teză. Identificarea, de către conducătorul de doctorat sau de către comisia de îndrumare, a unor încălcări ale bunei conduite în cercetare-dezvoltare, inclusiv plagierea rezultatelor sau publicațiilor altor autori, confecționarea de rezultate sau înlocuirea rezultatelor cu date fictive trebuie să fie notificată Comisiei de Etică a Universităţii, în vederea analizării. În cazul în care Comisia de Etică a Universității stabilește culpa de plagiat, studentul-doctorand este exmatriculat.